Náhon Alba - fotografie

 
Počátek náhonu Alba Častolovice
Poblíž Častolovic, v místech, kde je na dohled soutok Divoké Orlice s Bělou, počíná svoji pouť náhon Alba. Kupodivu příliš vody nedostává, ale později v Česticích dojde k posílení. Častolovice Albou získaly krásná místa, odkud je zajímavý výhled do okolí.
 
Čestice a okolí Čestice
Čestice jsou důležité pro Albu tím, že tu dochází k jakési transformaci jejích vod. Olešnický potok vytváří nejsilnější pravostranný přítok Alby, ale pak je opět puštěn do Divoké Orlice v přibližně stejné síle. Toto křížení je jistě pozoruhodné.
 
Lípa nad Orlicí a okolí Lípa nad Orlicí
V Lípě nad Orlicí je Alba asi nejklidnější z celého svého toku. Dostává se tu na severní stranu železniční tratě Týniště nad Orlicí – Letohrad. Charakter toku tu převažuje takový, že pravý břeh Alby je lesní a levý břeh pak polní či luční.
 
Týniště nad Orlicí a okolí Týniště nad Orlicí
Týniště nad Orlicí leží přibližně uprostřed toku Alby. Dříve tu Alba zásobovala spoustu rybníků, po nichž nám tu zůstaly snad jen jména a nádherné hráze se starými duby. Z toku se tu odděluje několik menších náhonů, zásobujících několik rybníků.
 
Petrovice nad Orlicí a okolí Petrovice nad Orlicí
Do Petrovic nad Orlicí vůbec Alba neteče, ale lemuje jejich severní část za železniční tratí Týniště nad Orlicí - Hradec Králové. Alba tu protéká výhradně lesem a její charakter to výrazně ovlivňuje. Třeba chatrné lesní lávky dýchají pohádkovou romantikou.
 
Konec náhonu Alba Třebechovice pod Orebem
Ve městě Třebechovice pod Orebem končí Alba svoji pouť a přes krátký levobřežní náhon posiluje zleva malou řeku, zvanou Dědina. Alba tu protéká lesem, pak následuje nepříliš udržovaný městský úsek, aby jej vystřídal lépe udržovaný úsek a nakonec ústí.
 
 
Poslední aktualizace: 1.5. 2015   © 2009 - 2024 Václav Černý Šíje - sije.cz Mapa webu | Odkazy